Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie zawsze zapłaci za obowiązkowe badania kierowcy

23 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

O tym, kto pokryje koszty konsultacji lekarskiej szofera, decyduje rodzaj umowy zawartej z kierującym pojazdem

Chcemy zatrudnić gońca-kierowcę ze zwykłym prawem jazdy  (nie zawodowym) na zlecenie. Pracuje on u nas na pół etatu na innym stanowisku. Czy musimy zapłacić za jego okulistyczne badania lekarskie przed dopuszczeniem do pracy? Jeśli tak, to czy od tej kwoty potrącamy składki ZUS? – pyta czytelnik.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (DzU nr 2, poz. 15 ze zm., dalej rozporządzenie) dotyczy nie tylko ubiegających się o zatrudnienie na stanowisku kierowcy (lub już zatrudnionych), ale także wszystkich innych osób prowadzących służbowe auta (np. menedżerów czy przedstawicieli handlowych).

Dzieje się tak za sprawą obowiązującego od roku § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia, które przesądza, że osobę mającą prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, kierującą pojazdem w zakresie obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Choć ostatecznie o konieczności przeprowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9316

Wydanie: 9316

Spis treści
Zamów abonament