Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieznana historia bohatera

23 sierpnia 2012 | Kraj | Izabela Kraj
Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski przekonuje,  że z bezpieką współpracował, by wyciągać  od niej informacje. Nikogo  nie pogrążył  ani nie skrzywdził.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski przekonuje, że z bezpieką współpracował, by wyciągać od niej informacje. Nikogo nie pogrążył ani nie skrzywdził.

Instytut Pamięci Narodowej zbada teczki gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. My już je widzieliśmy

Zaledwie kilka dni po tym, gdy podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego gen. Zbigniew Ścibor-Rylski ostro zareagował na buczący na Powązkach tłum, ktoś wrzucił do Internetu i rozesłał w e-mailach mającą go skompromitować informację. Nieznany dotąd szerzej fragment publikacji IPN ujawniał, że generał, żołnierz AK ps. Motyl, prezes Związku Powstańców Warszawskich, był tajnym współpracownikiem bezpieki. Od 1947 do 1964 r. współpracował z nią jako TW „Zdzisławski".

Ta wiadomość dla wielu osób ceniących wojenny dorobek żołnierza zgrupowania „Radosław" mogła być szokiem.

Wtyczka w bezpiece?

O przeszłości szefa Związku Powstańców pierwszy poinformował historyk rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, biograf Krzysztof A. Tochman w publikacji z 2011 r.  „Wspomnienia cichociemnego" Marka Lachowicza.

Notatka o Ściborze-Rylskim znalazła się tam zaledwie w przypisach (żona generała Zofia Rylska była słynną cichociemną). Fragment biogramu powstańca w publikacji IPN brzmiał: „W 1947 r. zarejestrowany przez Wydział I WUBP Poznań jako TW »Zdzisławski«. Wykorzystywany do 1964 r., kiedy to wyprowadził się z Poznania do Warszawy. Równocześnie, przynajmniej od 1956 r., współpracował...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9316

Wydanie: 9316

Spis treści
Zamów abonament