Zagrożenia płynności finansowej sektora MŚP i metody jej poprawy
Dr Katarzyna Kreczmańska-Gigol Katedra Finansów SGH w Warszawie
Dr Renata Pajewska-Kwaśny Katedra Ubezpieczeń Gospodarczych SGH w Warszawie
Z roku na rok zwiększa się liczba małych i średnich przedsiębiorstw i ich znaczenie w gospodarce. W tej grupie przybywa małych firm kosztem mikroprzedsiębiorstw. Dane z ostatnich lat pokazują, że coraz więcej przedsiębiorców zdecydowało się na zatrudnienie dodatkowych pracowników i zwiększenie produkcji. Sytuacja ta świadczyła o pozytywnych nastrojach wśród przedsiębiorców.
Jak widać na poniższym wykresie, większość małych i średnich przedsiębiorstw prowadzi działalność usługową lub handlową. Co dziesiąte zajmuje się przemysłem, a co siódme budownictwem. W odróżnieniu od dużych przedsiębiorstw, gdzie przeważa przemysł (głównie przetwórstwo przemysłowe).
Porównując strukturę branżową Polski do struktury w Unii Europejskiej, nadal różnimy się udziałem usług (w UE jest ich więcej). W Polsce przedsiębiorstwa usługowe zajmują się głównie zakwaterowaniem i gastronomią, działalnością naukową i techniczną oraz opieką zdrowotną i pomocą społeczną....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta