Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet ustne modyfikacje angażu bywają skuteczne

20 września 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Szef zamierzający dać inne warunki pracy lub płacy podwładnemu, który się na to nie zgadza, musi posłużyć się wypowiedzeniem zmieniającym. Jeśli nie ma ono formy pisemnej, przyniesie skutek, ale tylko do rozprawy w sądzie

Do wypowiedzenia warunków pracy lub płacy dochodzi wtedy, gdy pracodawca proponuje zatrudnionemu na piśmie nowe zasady. Wynika to wprost z art. 42 § 2 k.p.

Orzecznictwo sądowe precyzuje jednak, że z wypowiedzeniem zmieniającym mamy do czynienia, gdy szef wypowiada dotychczasowe warunki i w to miejsce proponuje nowe. Tak wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 stycznia 1997 r. (I PKN 51/96).

Raczej na papierze

Zasadniczo wypowiedzenie zmieniające należy złożyć na piśmie. Zgodnie bowiem z art. 30 § 3 k.p. oświadczenie każdej ze stron stosunku pracy o wypowiedzeniu lub o rozwiązaniu angażu bez wypowiedzenia powinno nastąpić pisemnie. Przepis ten stosuje się do wypowiedzenia zmieniającego z mocy odesłania w art. 42 § 1 k.p.

Chodzi tu więc o złożenie wymówienia na piśmie zawierającym własnoręczny podpis pracodawcy lub osoby uprawnionej do występowania w stosunkach pracy w jego imieniu. Jednak forma pisemna nie jest tu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9340

Wydanie: 9340

Spis treści
Zamów abonament