Nie wiesz, jak sfinansować modernizację firmy – zostań emitentem
Jednym z ważniejszych elementów, który wpływa na atrakcyjność obligacji, jest ich zabezpieczenie. Najczęściej będzie to zastaw rejestrowy i hipoteka
Ostatnio większym zainteresowaniem cieszą się obligacje, które – mimo trudności finansowych kilku ich emitentów, nadszarpujących zaufanie rynków finansowych – pozostają główną alternatywą kredytu bankowego jako instrumentu pozyskiwania kapitału. Emitenci muszą brać pod uwagę, że emisja obligacji to też określone zobowiązania – nie tylko finansowe – których niewykonanie może ściągnąć na nich przykre konsekwencje, z odpowiedzialnością karną na czele.
Idą w świat
Uwaga! Pamiętać też trzeba, że obligacje raz wyemitowane co do zasady „idą w świat” i emitent nie będzie miał możliwości wpływania na zmianę zobowiązań z nich wynikających. Warto więc dobrze przemyśleć emisję i proponowane inwestorom warunki.
Nie każdy może być emitentem – i nie jest to uzależnione od możliwości finansowych, ale od formy prawnej.
Kto ma szansę
Co do zasady (poza Skarbem Państwa i samorządami) emitentami mogą być osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne a także spółki komandytowo-akcyjne oraz spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe i niektóre fundusze inwestycyjne.
Emitentami nie będą zatem mogły zostać osoby fizyczne ani też spółki jawne, partnerskie czy komandytowe. Emitentami obligacji nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta