Na finiszu kariery więcej formalności
Gdy pracownik zechce starać się o emeryturę czy rentę, pracodawca musi skompletować wniosek. Chyba że chodzi o świadczenie przyznawane na nowych zasadach
Obowiązki pracodawców w zakresie przygotowania wniosku o emeryturę lub rentę określa art. 125 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.). Na tej podstawie płatnicy składek muszą:
- współdziałać z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
- wydawać zatrudnionemu lub organowi rentowemu zaświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń i ich wysokości,
- przygotować wniosek o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożyć go organowi rentowemu.
Ten ostatni punkt – zgłoszenie wniosku, odbywa się wyłącznie za zgodą pracownika. Nie jest więc warunkiem bezwzględnym. Z podaniem o świadczenie może bezpośrednio wystąpić sam zainteresowany.
Pracodawca nie pośredniczy również w składaniu wniosków o emeryturę dla pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. przechodzących na emeryturę na tzw. nowych zasadach. Ta grupa ubezpieczonych, zgodnie z art. 182 ustawy emerytalnej, zgłasza wnioski emerytalne bezpośrednio w organie rentowym.
Zebrać komplet druków
Wniosek o świadczenia emerytalno-rentowe mają obowiązek przygotowywać pracodawcy oraz inni płatnicy składek, poza zleceniodawcami, osobami fizycznymi, którzy nie wypłacają świadczeń z ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta