Polska nie dostanie 80 mld euro
Rząd nie powinien liczyć na zbyt wielką pulę z Unii po 2013 roku – uważa ekspert Open Europe
"Rz": Trwa dyskusja o unijnym budżecie na lata 2014–2020. Polska, jak dotychczas, liczy na duże transfery z polityki spójności?
Paweł Świdlicki: Najlepiej byłoby tę politykę gruntownie zreformować. Polityka regionalna Unii Europejskiej powinna być realizowana na zasadach podobnych do transferów z Funduszu Spójności. Pieniądze powinny trafiać jedynie do najbardziej potrzebujących państw UE.
Czyli najbiedniejszych?
Dokładnie tak. Oczywiście w ich gronie jest też specyficzna grupa państw najbardziej dotkniętych przez kryzys w strefie euro. To Grecja, Hiszpania, Portugalia i Włochy i z nimi jest największy kłopot. Teoretycznie zaliczają się do krajów bogatych, jeśli chodzi o PKB. I to mimo że ten spadł im w ostatnich latach, i tak jest wysoki w porównaniu z Polską, Czechami czy Węgrami. W kontekście polityki spójności mówimy więc o trzech kategoriach państw.
Jakie to kategorie?
Pierwsza grupa to m. in.: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja. Nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta