Jakie korzyści można uzyskać
Przedsiębiorca z Polski może występować w transakcji trójstronnej w różnej roli. Jego obowiązki nie zawsze będą więc takie same
Jeżeli polska firma jest pierwszym w kolejności podatnikiem w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej rozliczanej zgodnie z procedurą uproszczoną, to powinna rozliczyć sprzedaż towaru jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zatem musi wystawić fakturę VAT i wykazać transakcję ze stawką zerową (pod warunkiem posiadania dokumentów określonych w ustawie o VAT) oraz ująć ją w ewidencji, deklaracji podatkowej i informacji podsumowującej. Zatem polska firma będąc pierwszym w kolejności podatnikiem nie ma żadnych ułatwień.
Rozliczenia pośrednika
Inaczej jest, gdy polska firma jest drugim podatnikiem w kolejności. Wtedy w transakcji trójstronnej rozliczanej według procedury uproszczonej musi:
- wystawić „specjalną” fakturę VAT,
- podać w prowadzonej ewidencji dodatkowe informacje,
- wykazać w określony sposób transakcję w deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.
Zgodnie z art. 136 ustawy o VAT, jeśli w procedurze uproszczonej polska firma jest drugim w kolejności podatnikiem, to uznaje się, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zostało u niej opodatkowane, jeżeli wystawiła ostatniemu w kolejności podatnikowi fakturę zawierającą, oprócz typowych danych, następujące informacje:
- adnotację „VAT: Faktura WE uproszczona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta