Jak najłatwiej rozliczać transakcje trójstronne
Polska firma, która kupiła towary w Unii, a następnie sprzedała je bezpośrednio do kontrahenta z innego kraju Wspólnoty, ma prawo do zastosowania procedury uproszczonej. Wymaga to jednak wielu formalności
Często się zdarza, że polska firma kupuje towar od klienta z innego kraju unijnego, a następnie sprzedaje go i bezpośrednio transportuje do kontrahenta z kolejnego kraju Wspólnoty. Pojawiają się wtedy wątpliwości, czy na gruncie VAT występuje wewnątrz-wspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, czy też jest to transakcja opodatkowana poza Polską.
Uproszczona procedura
W art. 135–138 ustawy o VAT określono specjalne zasady rozliczania takich wewnątrz-wspólnotowych transakcji trójstronnych. Mają one na celu uproszczenie procedury rozliczania transakcji wewnątrz-wspólnotowych (wewnątrz-wspólnotowego nabycia towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów), w przypadku, gdy czynności nabycia i dostawy towarów odbywają się pomiędzy trzema kontrahentami z różnych krajów unijnych.
Przez wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną rozumie się transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:
- w dostawie towaru uczestniczy trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta