Kto może być uznany za konsumenta
Zawiadomienie o zajściu zdarzenia losowego objętego ochroną ubezpieczeniową samo w sobie nie ma na celu ustanowienia, zmiany lub zniesienia stosunku cywilnoprawnego, a zatem nie można go uznać za czynność prawną
Tytułowe pytanie wydaje się banalnie proste: konsumentem jest na przykład klient w sklepie. Jednak w wielu przypadkach odpowiedź nie jest taka oczywista. Nie jest to kwestia czysto akademicka, gdyż sankcje za naruszanie praw konsumentów mogą być bardzo dotkliwe.
Unijny system ochrony
Przepisy dotyczące ochrony konsumenta zostały zharmonizowane w ramach Unii Europejskiej. Można powiedzieć, że unijny system spowodował powstanie rozbudowanych krajowych systemów ochrony konsumenta w krajach takich jak Polska. Jak więc w prawie unijnym definiowane jest pojęcie konsumenta?
W rozumieniu dyrektywy 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich konsument oznacza każdą osobę fizyczną, która w umowach objętych tą dyrektywą działa w celach niezwiązanych z handlem, przedsiębiorstwem lub zawodem. Zatem konsumentem mogą być wyłącznie osoby fizyczne będące stroną umowy. Podobną definicję zawierają niemal wszystkie pozostałe dyrektywy regulujące prawa konsumentów. Z pewnymi wyjątkami.
Warto jednak zauważyć, że nie jest rzadkością w systemach prawnych poszczególnych państw członkowskich uznawanie za konsumentów również osób prawnych działających poza przedmiotem działalności ich przedsiębiorstwa. Przykładami krajów, które dokonały takiego rozszerzenia definicji konsumenta, mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta