Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć lat nie zawsze wystarczy do przedawnienia składek

26 października 2012 | Prawo i praktyka | Mirosław Łabanowski

Zawarcie układu ratalnego z ZUS może znacząco wydłużyć okres przymusowego dochodzenia długu, jeśli płatnik nie wywiąże się z umowy. Podobny skutek przyniesie wszczęcie przez ZUS egzekucji

Przedawnienie należności ma na celu ustabilizowanie stosunków prawnych poprzez wyeliminowanie z obrotu tych należności, których przez pewien okres czasu nie udało się wyegzekwować. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że nie da się ich zaspokoić także w dłuższym czasie.

Przedawnienie należności z tytułu składek reguluje art. 24 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa o sus). Pewne przepisy dotyczące przedawnienia, a w zasadzie jego skutków, zawiera art. 59 § 1 pkt 9 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.). Chodzi tu o skutek przedawnienia.

Życie w niepewności

Należności z tytułu składek przedawniają się po upływie pięciu lat od daty wymagalności. Datą wymagalności jest natomiast dzień, w którym płatnik powinien opłacić składki. Termin regulowania tych opłat, wynikający z art. 47 ust. 1 ustawy o sus, to 5., 10. lub 15. dzień miesiąca za miesiąc poprzedni.

Przykład

Płatnik nie opłacił składek za styczeń 2012 r. Termin płatności przypadał 15 lutego 2012 r. Jeżeli nie nastąpi przerwanie biegu terminu przedawnienia lub jego zawieszenie, to należności za ten miesiąc przedawnią się 16 lutego 2017 r.

Ten sam okres przedawnia obowiązuje wobec

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9371

Wydanie: 9371

Spis treści
Zamów abonament