Konsekwencje zakończenia działalności w specjalnej strefie ekonomicznej
Prawo do zwolnień podatkowych można utracić wskutek naruszenia warunków zezwolenia na prowadzenie biznesu w SSE. Wtedy trzeba zapłacić podatek za cały okres gospodarczej aktywności w strefie
Istnieją sytuacje, w których, na skutek określonych zdarzeń, przedsiębiorca strefowy zaprzestaje realizacji inwestycji lub nie dotrzymuje warunków określonych w zezwoleniu. W konsekwencji tych zdarzeń może dojść do:
- cofnięcia zezwolenia, lub
- wygaszenia zezwolenia udzielonego przedsiębiorcy.
Każde z tych zdarzeń wywołuje odmienne skutki w zakresie wykorzystanego zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskanych w specjalnej strefie ekonomicznej. Wątpliwości przedsiębiorców mogą także budzić potencjalne konsekwencje związane z restrukturyzacją podmiotu posiadającego zezwolenie oraz możliwe skutki związane z planowanym przedłużeniem funkcjonowania SSE do 2026 r.
Przesłanki cofnięcia zezwolenia
Podstawą do cofnięcia zezwolenia, stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 42, poz. 274 ze zm. dalej: ustawa o SSE), jest:
1. zaprzestanie na terenie strefy działalności gospodarczej, na którą przedsiębiorca uzyskał zezwolenie,
2. rażące uchybienie warunkom określonym w zezwoleniu, lub
3. nieusunięcie w wyznaczonym terminie uchybień stwierdzonych w trakcie kontroli działalności strefowej.
Zaprzestanie działalności narusza wymóg utrzymania inwestycji w strefie przez okres minimum pięciu lat (przez dużych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta