Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostra walka o zakładowy fundusz socjalny

26 października 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Związki zawodowe mogą domagać się od pracodawcy zwrotu na działalność bytową pieniędzy, które zostały spożytkowane na inne cele

Pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, powinni tworzyć u siebie w firmie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Obok wielu innych kompetencji zakładowym organizacjom związkowym przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot funduszowi świadczeń socjalnych pieniędzy wydanych niezgodnie z ustawą lub o przekazanie środków należnych na ten fundusz.

Wydatki wbrew ustawie

Na tle wysuwanych przez związki w tym zakresie żądań SN sformułował niedawno kilka nowych tez. W jego ocenie w art. 8 ust. 3 ustawy z 4 sierpnia 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm., dalej ustawa o zfśs) mamy do czynienia z odpowiedzialnością finansowo-prawną. Taka zaś kwalifikacja wymaga ścisłej wykładni, ograniczonej do tej językowej.

Ta interpretacja prowadzi do przekonania, że na podstawie tego przepisu wolno sankcjonować tylko przypadki wydatkowania środków niezgodnie z ustawą o zfśs, a nie wbrew regulaminowi lub ustawie o związkach zawodowych (wyrok SN z 8 maja 2012 r., I PK 183/11).

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9371

Wydanie: 9371

Spis treści
Zamów abonament