Kłopot z darmowymi poręczeniami
Organy podatkowe zwykle uznają nieodpłatne poręczenia długu za korzyść majątkową, która powinna być opodatkowana. Należy brać to pod uwagę przy planowaniu kredytowym i podatkowym
Instytucje finansowe udzielając przedsiębiorcom kredytu zwykle oczekują ustanowienia na swoją rzecz wielu zabezpieczeń, w tym również w postaci poręczeń podmiotów powiązanych z kredytobiorcami.
Z oczywistych względów wspólnicy poręczający za własną spółkę, jak również spółki dominujące gwarantujące wypłacalność podmiotów zależnych nie oczekują wynagrodzenia za poręczenie. Z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych sytuacje te nie są jednak neutralne.
Czy to jest przysporzenie
Zgodnie z aktualną linią orzecznictwa sądów administracyjnych oraz praktyką organów podatkowych, poręczenie ustanowione bez wynagrodzenia stanowi u kredytobiorcy przychód z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Według interpretacji ogólnej ministra finansów z 27 kwietnia 2012 r. (DD5/033/2/DZQ/2012/ DD-134), udzielenie poręczenia skutkuje przyjęciem przez poręczającego ryzyka niewywiązania się dłużnika ze swojego zobowiązania względem wierzyciela. Takie ryzyko posiada określoną wartość, czyli cenę, którą uzyskujący poręczenie w normalnych warunkach rynkowych musiałby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta