Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służby mundurowe pomagają kontrolerom

26 października 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Król

Policja, Straż Graniczna lub straż miejska wspierają osoby przeprowadzające kontrolę podatkową, które napotkały na opór w czasie wykonywania swoich czynności. Służby te nie mogą odmówić udzielenia wsparcia lub asysty

Na podstawie art. 286a ordynacji podatkowej (dalej: op) kontrolujący może w razie uzasadnionej potrzeby wezwać, w pilnych przypadkach także ustnie, pomocy organu policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej (gminnej).

Przesłanką, która daje kontrolerom prawo domagania się tego typu pomocy, jest wystąpienie oporu uniemożliwiającego lub utrudniającego przeprowadzenie czynności kontrolnych.

W praktyce kontroler w takiej sytuacji przerywa wykonywanie czynności kontrolnych, wzywa na pomoc np. policję i wraz z policjantami kontynuuje przerwaną kontrolę. Jeżeli opór stawia żołnierz czynnej służby wojskowej, kontrolujący wzywa do pomocy właściwy organ wojskowy, chyba że zwłoka grozi udaremnieniem czynności kontrolnych, a na miejscu nie ma organu wojskowego.

Kontrolerzy mogą też uzyskać asystę funkcjonariuszy. Chodzi o zapewnienie sobie obecności np. policjantów jeszcze przed pojawieniem się problemów z przeprowadzeniem kontroli. Przesłanką dla skorzystania z asysty jest uzasadnione przypuszczenie, że kontroler natrafi na opór.

Ważne rozporządzenie

Na podstawie art. 286a § 3 op 1 kwietnia 2003 r. zostało wydane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenie w sprawie udzielania przez organy policji, Straży Granicznej, straży miejskich lub organy wojskowe pomocy lub asysty pracownikowi organu podatkowego przy wykonywaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9371

Wydanie: 9371

Spis treści
Zamów abonament