Ustawa z furtką dla cenzury mediów
Luka w przepisach pozwoli nawet na „dożywotnie" zablokowanie publikacji niewygodnych materiałów
Jest problem – ostrzegają eksperci z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Luka w przepisach. W znowelizowanej przez Sejm ustawie kodeks postępowania cywilnego znalazła się furtka pozwalająca na długotrwałą „cenzurę prewencyjną".
W listopadzie 2010 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał skargę ówczesnego rzecznika praw obywatelskich dr. Janusza Kochanowskiego na tzw. sądowy zakaz publikacji. Dr Kochanowski przestrzegał, że może on być stosowany jako forma cenzury prewencyjnej. Jednak TK uznał, że taki zakaz nie narusza konstytucji. Jednocześnie Trybunał wskazał, że niezgodny z konstytucją jest brak określenia czasu, w jakim wydany przez sąd zakaz publikacji ma obowiązywać. Sejm znowelizował ustawę.
Od maja bieżącego roku obowiązuje przepis pozwalający sądowi nałożyć taki zakaz, ale najwyżej na rok. Ale parlamentarzyści zawarli w niej niepokojące rozwiązanie. W znowelizowanej na polecenie TK ustawie, która weszła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta