Jak oszczędzać na podatku od nieruchomości
Odroczenie obowiązku podatkowego, wyburzenie budynków przeznaczonych do rozbiórki, wyłączenie z opodatkowania ze względów technicznych, zastosowanie odpowiedniej definicji powierzchni i uwzględnienie skosów. To tylko niektóre z możliwości zmniejszenia wysokości daniny przekazywanej fiskusowi
Przepisy stwarzają wiele możliwości legalnej optymalizacji podatkowej, co jest szczególnie istotne w okresie kryzysu gospodarczego. W obliczu pojawiających się trudności finansowych, wielu przedsiębiorców podejmuje działania mające na celu ograniczenie wydatków. W związku z tym oszczędności poszukiwane są również poprzez optymalizację zobowiązań podatkowych.
Znane narzędzia optymalizacyjne to m.in: opodatkowanie CIT w ramach podatkowej grupy kapitałowej, dostosowywanie stawek amortyzacyjnych do potrzeb firmy, uproszczone zaliczki na podatek dochodowy. To tylko niektóre z nich. Ale niewiele osób wie, że narzędziem optymalizacji podatkowej może być także podatek od nieruchomości. I to zarówno w przypadku dużych firm, jak i tych mniejszych.
Przepisy stwarzają wiele możliwości optymalizacji podatkowej, ale generują również czasami pewne ryzyko. Każdą z zaproponowanych tu możliwości należy rozważyć z dużą dozą ostrożności, dostosowując ją do własnej, konkretnej sytuacji. Niektóre możliwości optymalizacji związanej z podatkiem od nieruchomości zostały opisane w „Prawie i praktyce" z 18 października. Poniżej przedstawiamy kolejne.
Zweryfikuj kwalifikację zasobów
Podatek od nieruchomości nakłada ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Przedmioty opodatkowania tym podatkiem określa art. 2 tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta