Czy pozycjonowanie stron w Internecie może być nielegalne
Przedsiębiorca, wobec którego dopuszczono się czynu nieuczciwej konkurencji, może wystąpić do sądu z powództwem, żądając zaniechania niedozwolonych działań, naprawienia szkody, wydania oświadczenia o odpowiedniej treści i formie.
Pozycjonowanie stron internetowych (search engine optimalization, SEO), czyli działania zmierzające do osiągnięcia przez stronę internetową jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwarek, jest bardzo rozpowszechnioną formą marketingu internetowego.
Pomimo popularności, ocena prawna wielu aspektów działań SEO jest niejednoznaczna. Wynika to z tego, że brak jest orzeczeń sądów, decyzji organów administracji, które odnosiłyby się do tego rodzaju działań.
Białe i czarne
Istnieją dwa rodzaje pozycjonowania stron w Internecie: white hat SEO oraz black hat SEO. White hat SEO polega na poprawianiu pozycji strony internetowej w indeksie wyszukiwarki poprzez odpowiednią strukturę strony internetowej, treść, słowa kluczowe etc., powodując, iż użytkownikowi wyszukiwarki łatwiej jest znaleźć interesujące go treści.
Black hat SEO są to takie działania nieakceptowane przez operatorów wyszukiwarek (przede wszystkim Google) i polegające m.in. na infekowaniu linkami, automatycznym generowaniu treści, ukrywaniu słów kluczowych (np. poprzez użycie tekstu w kolorze tła).
O ile poprawianie pozycji strony internetowej za pomocą white hat SEO nie powoduje wątpliwości prawnych, to działania stanowiące black hat SEO mogą narazić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta