Pracownik – ojciec ma wiele praw
Tata może czynnie uczestniczyć w opiece nad dzieckiem, np. podczas urlopu ojcowskiego czy wychowawczego. Podobnie jak matce, przysługują mu świadczenia pieniężne, a budżet państwa finansuje jego ubezpieczenia
Mimo powszechnego przekonania, że prawo pracy przyznaje uprawnienia związane z urodzeniem dziecka tylko kobietom, mogą z nich korzystać również mężczyzni.
Zgodnie z § 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281) z tytułu urodzenia się dziecka mężczyźni dostaną dwa dni urlopu okolicznościowego. Za czas tego urlopu pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, obliczanego identycznie jak za urlop wypoczynkowy.
Pracownik, którego żona (partnerka) znajduje się w połogu, może dostać zwolnienie na opiekę nad członkiem rodziny wymagającym sprawowania takiej pieczy do 14 dni w roku kalendarzowym. Za czas tej absencji w pracy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. wynagrodzenia (art. 33 i 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).
Na urlopie
Od kilku już lat kodeks pracy konsekwentnie rozszerza uprawnienia pracownika ojca, któremu urodziło się dziecko. Od 2010 r. przysługuje mu tzw. urlop ojcowski. To urlop analogiczny do przysługującego matce urlopu macierzyńskiego (ale całkowicie od niego niezależny). Udziela się go w wymiarze dwóch tygodni,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta