Gdy leasing zakończy się wcześniej
Czasami urlop bezpłatny udzielony po to, aby świadczyć zadania w innym zakładzie, skończy się przed przewidywanym terminem. Dotychczasowy pracodawca nie może wówczas zwlekać z przyjęciem podwładnego
Urlop bezpłatny udzielony na podstawie art. 1741 k.p. ma charakter celowy. Daje się go pracownikowi, który ma świadczyć zadania na rzecz innego pracodawcy w okresie zawieszenia stosunku pracy z macierzystą firmą. Określa się go także jako tzw. leasing pracowniczy, który polega na „wypożyczeniu" podwładnego innemu zakładowi na czas określony w porozumieniu pracodawców.
W porozumieniu
Zawierają go dotychczas zatrudniający oraz ten, u którego pracownik ma wykonywać zadania podczas urlopu. To porozumienie jest umową prawa cywilnego, do której stosuje się w szczególności zasadę swobody umów (art. 3531 k.c.). Aby jednak udzielić tego urlopu, konieczna jest zgoda pracownika wyrażona na piśmie.
W porozumieniu należy wskazać podstawę prawną udzielenia urlopu bezpłatnego, a także termin jego rozpoczęcia i czas trwania. Należy też oznaczyć nowego pracodawcę oraz przewidywany okres zatrudnienia, który powinien odpowiadać temu, na jaki dano urlop. Strony mogą również podać warunki zatrudnienia w nowej firmie.
W szczególności mają prawo zagwarantować podwładnemu, że warunki pracy i płacy nie będą mniej korzystne niż w dotychczasowym zakładzie. Przed rozpoczęciem negocjacji między szefami warto jednak zapytać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta