Ekwiwalent za urlop może poczekać
Przedawnienie roszczeń z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego rozpoczyna swój trzyletni bieg od dnia rozwiązania stosunku pracy
Na podstawie art. 171 § 1 kodeksu pracy pracownik, który nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, ma prawo do pieniężnego ekwiwalentu. Z pozoru przepis ten jest jasny. Przyjmuje się, że nie można wypłacić ekwiwalentu na niewykorzystane wakacje na wniosek pracownika lub za jego zgodą. Zatem pracodawcy nie można czynić żadnego zarzutu z powodu odmowy wypłaty ekwiwalentu w czasie obowiązywania umowy.
Na korzyść pracownika
Odmienny pogląd w tej kwestii zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 8 lipca 1999 r. (III ZP 10/99).
Stwierdził wówczas, że przepis art. 171 § 1 k.p. nie ogranicza możliwości wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w innych sytuacjach – zgodnie z wolą stron stosunku pracy. Zdaniem SN powołany przepis stanowi gwarancję prawa pracownika do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w sytuacjach w nim wymienionych.
Zgodnie bowiem z art. 18 § 1 k.p., postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta