Trzeba ocenić przydatność nieruchomości ze względów technicznych
Na zmniejszenie wysokości podatku może wpłynąć wykazanie przed fiskusem takich okoliczności, które świadczyłyby o nieprzydatności gruntów lub budynków do biznesu, gdyż np. są ruiną
Z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że gruntami, budynkami i budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej są grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Zatem stawka podatku może być niższa, jeśli wymienione przedmioty opodatkowania nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych.
Brak definicji ustawowej
Przedmiotowa ustawa o po- datkach i opłatach lokalnych nie zawiera legalnej definicji pojęcia „względy techniczne", które stoją na przeszkodzie wykorzystywaniu określonej nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej i w konsekwencji uniemożliwiają jej opodatkowanie podatkiem od nieruchomości według stawki właściwej dla nieruchomości wykorzystywanych do działalności gospodarczej.
Również orzecznictwo i dok- tryna nie wypracowały spójnej koncepcji rozumienia tego pojęcia. Liczne spory podatników z organami podatkowymi znalazły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta