Za uchybienia przeciwko czci czy godności zadośćuczynienia nie będzie w każdej sytuacji
Tylko wyjątkowo podwładny może dochodzić roszczeń związanych z naruszeniem dóbr osobistych, gdy przy okazji rozwiązania angażu szef go znieważył lub poniżył
Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest obowiązek pracodawcy szanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika (art. 111 k.p.)
Dobra te chronią zarówno przepisy kodeksu pracy, jak i kodeksu cywilnego. Jeśli pracodawca je naruszy, zatrudniony może wystąpić o ich ochronę do sądu, dochodząc roszczeń majątkowych lub niemajątkowych.
Zdrowie i sumienie
Dobra osobiste pracownika podlegające ochronie to w szczególności: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Ponieważ kodeks pracy nie zawiera szczegółowych przepisów dotyczących roszczeń pracowników z racji naruszenia ich dóbr osobistych, należy sięgnąć do kodeksu cywilnego.
W myśl art. 24 § 1 k.c. ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać jego zaniechania, chyba że nie jest ono bezprawne. Może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła usunięcia jego skutków, w szczególności aby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i formie (np. przeprosin w prasie).
Na zasadach przewidzianych w kodeksie cywilnym może on też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta