OZE wymaga elastycznego wsparcia
Rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii zdaniem firm inwestujących w energetykę wiatrową może zmniejszyć opłacalność elektrowni wiatrowych, a nawet doprowadzić do ich upadłości
Zbliżają się do końca prace rządowe nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma stanowić kompleksową regulację funkcjonowania tego sektora w Polsce. Budzi on wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród firm inwestujących w energetykę wiatrową. Według nich proponowane rozwiązania mogą tak dalece zmniejszyć rentowność elektrowni wiatrowych, że może to doprowadzić do zatrzymania dalszych inwestycji, a nawet upadłości już funkcjonujących elektrowni wiatrowych.
Technologie służące produkcji energii ze źródeł odnawialnych, mimo ich dynamicznego rozwoju w ostatnich latach, nadal nie są w stanie konkurować – w zakresie kosztów produkcji energii – z technologiami uznawanymi dziś za „konwencjonalne", a więc w szczególności ze źródłami produkującymi energię ze spalania paliw kopalnych. Z drugiej strony w wielu krajach, w tym zwłaszcza w Unii Europejskiej, uznaje się, że istotne zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii jest wysoce pożądane ze względu na płynące z tego korzyści: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych zagrożeń dla środowiska oraz dla zdrowia, jak również dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej. Dlatego też w tych krajach wprowadza się różnego rodzaju sposoby wsparcia funkcjonowania OZE.
W UE został nałożony na poszczególne państwa członkowskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta