Jak rozliczyć wydatki spółki na OC członków rady nadzorczej
Według przeważającego stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych, gdy firma płaci składki z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jej władz, to uiszczone przez nią kwoty są przychodem osób objętych umową
W związku z funkcjonowaniem rad nadzorczych pojawia się wiele wątpliwości co do podatkowego rozliczania wydatków ponoszonych na ich działalność i przychodów osób wchodzących w ich skład. Wątpliwości te dotyczą m.in. wydatków na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) członków rady nadzorczej.
Zdarza się, że spółka wykupuje dla osób wchodzących w skład rady nadzorczej polisy ubezpieczeniowe od odpowiedzialności cywilnej. Mogą tzn. być polisy bezimienne, to umowy ubezpieczenia dotyczące nie konkretnych osób wymienionych z imienia i nazwiska, ale dowolnych osób wchodzących w skład rady nadzorczej w okresie objętym ochroną. Spółka może także wykupić polisę dla konkretnie oznaczonych osób – członków rady nadzorczej.
Warto się zastanowić, czy w takim przypadku wydatki na składki płacone firmie ubezpieczeniowej są dla spółki kosztem podatkowym i czy członkowie rady nadzorczej uzyskają z tego tytułu przychód.
Gdy krąg jest ściśle określony
Jeżeli chodzi o to, czy składka jest przychodem członka rady nadzorczej, to odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy krąg osób objętych ubezpieczeniem jest ściśle określony, czy nie.
Nie ma problemu, jeśli osoby podlegające ubezpieczeniu OC są wymienione w dokumentach ubezpieczeniowych z imienia i nazwiska. W takim przypadku nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta