Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik nie zawsze może być przedsiębiorcą

14 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Niewykluczone, że szantaż wobec podwładnego – własna działalność zamiast etatu będzie szefa drogo kosztować

- Jestem pielęgniarką zatrudnioną na etacie w prywatnym szpitalu. Na ostatnim spotkaniu z przełożoną zostałam poinformowana, że jeśli założę działalność gospodarczą, szpital podpisze ze mną umowę o współpracy i nadal będę wykonywać swoje obowiązki. Jeśli się nie zgodzę, moja umowa o pracę zostanie rozwiązana, a mam taką na czas określony z dwutygodniowym wymówieniem. Czy powinnam się zgodzić na te warunki? – pyta czytelniczka.

Sytuacja pracownicy jest trudna, zwłaszcza że umowę o pracę można z nią rozwiązać bez podania przyczyny. W takiej sytuacji pielęgniarce nie pozostaje nic innego, jak zgodzić się na propozycję szpitala, a później w postępowaniu sądowym dochodzić ustalenia, że mimo prowadzenia działalności gospodarczej w dalszym ciągu wykonywała obowiązki jako pracownik.

Na podstawie art. 30 § 4 k.p. w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie. W takim wypadku szef może mieć olbrzymie problemy z przekonaniem podwładnego do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9386

Wydanie: 9386

Spis treści
Zamów abonament