Przystanek na przeróbkę nie pozbawia zerowej stawki
Preferencyjne opodatkowanie dla dostaw w ramach UE przysługuje także, gdy towary są po drodze przetwarzane
Z wewnąrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) mamy zasadniczo do czynienia w sytuacji, gdy w wyniku dostawy towarów dokonanej na rzecz podatnika VAT UE z innego państwa Unii, towary są wywożone z Polski i dostarczane do innego państwa UE.
Czasem zdarza się, że zanim towary zostaną tam przewiezione, są najpierw dostarczane do innego podatnika w Polsce, który dokona na nich prac (np. przetworzenia, uszlachetnienia itd.) i dopiero po ich wykonaniu dostarczy towar nabywcy. Również w tych przypadkach podatnik ma prawo do zastosowania stawki zero proc., musi jednak spełnić warunki określone w przepisach wykonawczych.
Co wynika z ustawy
Gdy towary przeznaczone zasadniczo są do wewnątrz- wspólnotowej dostawy, a przed samą dostawą mają być na nich wykonane usługi, to ich dostawa też podlega zerowej stawce VAT. Przewiduje to § 10 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: rozporządzenie w sprawie VAT). Zastosowano tam zwrot „usługi na rzeczowym majątku ruchomym".
Sama ustawa o VAT nie definiuje tego pojęcia. Organy podatkowe przyjmują, że zwrot ten należy interpretować, biorąc pod uwagę wykładnię językową, jako wszelkie usługi wykonywane przez podatnika, w wyniku których następuje wytworzenie nowego produktu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta