Klauzula wygaszania unii bankowej
Europa jest zdeterminowana, aby szybko iść do przodu z unią bankową po tym, gdy szczyty przywódców UE w czerwcu i październiku dały zielone światło dla tej koncepcji – pisze wicedyrektor think tanku Bruegel w Brukseli
Większość dyskusji koncentruje się teraz na mechanizmie nadzoru, podczas gdy prace nad funduszem naprawczym są ciągle w powijakach.
Z pewnością silny centralny nadzorca jest bardzo ważny dla przezwyciężenia kryzysu w strefie euro. 12 września Komisja Europejska opublikowała propozycje jednolitego mechanizmu nadzorczego, który dałby znaczące uprawnienia nadzorcze Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Szczyt październikowy zgodził się co do zasady na tę propozycję i teraz dyskusja dotyczy jej ulepszenia.
Sprzeczności w sprawie sposobu kontroli
Warto jednak zauważyć, że propozycja KE ma istotne wady. Bierze się to z faktu, że za jej podstawę prawną wybrano artykuł 127 (6) traktatu UE, który przewiduje, że ostateczne decyzje nadzorcze podejmuje Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.
Z pewnością silny centralny nadzorca jest bardzo ważny dla przezwyciężenia kryzysu w strefie euro Po pierwsze, ogranicza to kontrolę parlamentarną, bo prezesi banków centralnych są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta