Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzula wygaszania unii bankowej

14 listopada 2012 | Ekonomia | Guntram B. Wolff
źródło: Rzeczpospolita

Europa jest zdeterminowana, aby szybko iść do przodu z unią bankową po tym, gdy szczyty przywódców UE w czerwcu i październiku dały zielone światło dla tej koncepcji – pisze wicedyrektor think tanku Bruegel w Brukseli

Większość dyskusji koncentruje się teraz na mechanizmie nadzoru, podczas gdy prace nad funduszem naprawczym są ciągle w powijakach.

Z pewnością silny centralny nadzorca jest bardzo ważny dla przezwyciężenia kryzysu w strefie euro. 12 września Komisja Europejska opublikowała propozycje jednolitego mechanizmu nadzorczego, który dałby znaczące uprawnienia nadzorcze Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Szczyt październikowy zgodził się co do zasady na tę propozycję i teraz dyskusja dotyczy jej ulepszenia.

Sprzeczności w sprawie sposobu kontroli

Warto jednak zauważyć, że propozycja KE ma istotne wady. Bierze się to z faktu, że za jej podstawę prawną wybrano artykuł 127 (6) traktatu UE, który przewiduje, że ostateczne decyzje nadzorcze podejmuje Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.

Z pewnością silny centralny nadzorca jest bardzo ważny dla przezwyciężenia kryzysu w strefie euro Po pierwsze, ogranicza to kontrolę parlamentarną, bo prezesi banków centralnych są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9386

Wydanie: 9386

Spis treści
Zamów abonament