Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O czym trzeba pamiętać, gdy uczestniczy sięt w postępowaniut

14 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Hubert Tański
Hubert  Tański prawnik w kancelarii CMS Cameron McKenna
źródło: Rzeczpospolita
Hubert Tański prawnik w kancelarii CMS Cameron McKenna

Odwołanie w sprawach o zamówienia publiczne to bardzo efektywny instrument rozstrzygania sporów. Orzeczenie dotyczące przetargu można uzyskać w ciągu kilku tygodni.

Odwołania wnosi się w formie pisemnej do prezesa specjalnie powołanego organu, czyli Krajowej Izby Odwoławczej. Oprócz złożenia pisma w biurze podawczym odwołanie może być wysłane także elektronicznie.

Musi ono jednak zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Co szczególnie ważne, odwołanie musi dotrzeć do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej przed upływem terminu, tak więc samo nadanie odwołania na poczcie nie będzie wystarczające.

W praktyce sporo problemów rodzą wymogi formalne związane z korzystaniem z tego środka prawnego.

JAKIE WADY

Zgodnie ze sprawozdaniem prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2011 r. 11 proc. odwołań zostało zwróconych z powodu braku wpisu lub nieuzupełnienia braków formalnych, a 6 proc. zostało odrzuconych.

Oznacza to, że prawie co piąte odwołanie obarczone jest wadami, które powodują, że zarzuty w nich zawarte nie są rozpatrywane merytorycznie.

Z wokandy

- Podkreślenia wymaga okoliczność, że dla skutecznego wniesienia odwołania i dochowania terminów na jego wniesienie, o których mowa w art. 182 ustawy p.z.p., nie ma także znaczenia data nadania przesyłki zawierającej treść

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9386

Wydanie: 9386

Spis treści
Zamów abonament