Bez szansy na udział w przetargu
Polski ustawodawca nie może dowolnie kształtować podstaw i zasad wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Unia Europejska dopuszcza możliwość doprecyzowania, czy wyjaśnienia w prawie krajowym przesłanek wykluczenia wykonawcy z postępowania, zawsze jednak z poszanowaniem zasad wyrażonych w stosownych dyrektywach.
Takie wnioski płyną z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 grudnia 2012 r. (C-465/11) mającego za przedmiot odpowiedź na pytania prejudycjalne postawione przez Krajową Izbę Odwoławczą.
KIO rozpatrująca spór pomiędzy spółkami Forposta S.A. i ABC Direct Contact sp. z o.o. (wykonawcy) a Pocztą Polską S.A. (zamawiający, „Poczta Polska") powzięła wątpliwość czy prawo Unii Europejskiej nie sprzeciwia się przesłance wykluczenia wykonawców z postępowania o udzielenia zamówienia publicznego, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 1a) p.z.p..
Skąd problem
15 grudnia 2009 r. GDDKiA odstąpiło od umowy zawartej z Alpine Bau na budowę liczącego ponad 18 kilometrów odcinka autostrady A1. GDDKiA rozpisało nowy przetarg na dokończenie robót rozpoczętych przez Alpine Bau, który to przetarg wygrało... Alpine Bau.
To jeden z wielu przypadków, w których wykonawca, z którym zamawiający rozwiązuje umowę z powodu jej nienależytego wykonania, przystępuje do kolejnego przetargu organizowanego przez tego samego zamawiającego i go wygrywa. Ustawodawca chcąc uniknąć podobnych problemów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta