Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dalsze psucie pakietu klimatycznego

21 grudnia 2012 | Ekonomia | Konrad Szymański
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Zaostrzanie polityki klimatycznej tylko przedłuży kryzys w Unii Europejskiej – przekonuje eurodeputowany PiS.

W 2008 roku z trudem uzyskano kompromis w sprawie pakietu klimatycznego. 20-procentowy cel redukcji CO2 do roku 2020 był piekielnie trudny do zaakceptowania dla wielu branż i wielu krajów. Wyłączenia spod tego systemu w postaci darmowych pozwoleń dla energetyki w krajach Europy Środkowej, w tym Polski, były filarem tego kompromisu. Koszty adaptacji do tego systemu i tak pozostają ogromne nie tylko dla energetyki, ale także dla wszystkich branż energochłonnych wciąż w Polsce obecnych – papiernictwa, hut szkła, stali, cementowni czy chemii.

Mimo tak ciężkiego kompromisu, który uderzył nieproporcjonalnie mocno w przemysł Europy Środkowej, Unia Europejska od tego czasu nie ustaje w wysiłkach, by kompromis ten podważyć wszelkimi możliwymi środkami – naciskiem politycznym i pozbawioną demokratycznej kontroli regulacją.

Pierwsze zaostrzenie reguł gry

W 2011 roku Komisja Europejska przyjęła zasady liczenia dopuszczalnej emisyjności przemysłu, odnosząc się do emisji związanych ze spalaniem gazu oraz 10 proc. najlepszych technologii w danej branży. Cóż z tego, że nowe inwestycje w Polsce często spełniały ten drugi warunek (np. International Paper w Kwidzynie), skoro cała energia elektryczna w Polsce pochodzi z węgla? Koszty tzw. benchmarkingu gazowego kolejny raz spadły nieproporcjonalnie mocno na przemysł w Europie Środkowej.

Jednostronną polityką klimatyczną Unia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9418

Wydanie: 9418

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament