Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba dbać o dobro pracodawcy

21 grudnia 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

W miarę możliwości każdy pracownik powinien działać na rzecz pracodawcy, a nie wbrew jego interesom. Jeśli postępuje inaczej, musi liczyć się ze zwolnieniem i to nawet ze skutkiem natychmiastowym.

Na podstawie art. 100 k.p. pracownik musi wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy. Pod warunkiem, że nie są one sprzeczne z prawem pracy lub umową o pracę.

Brakuje definicji

W szczególności podwładny ma dbać o dobro zakładu. Kodeks pracy nie precyzuje tego pojęcia. Jak zatem ustalić, czy pracownik należycie wypełnia ten wymóg? Nie ma tu wzorca, w oparciu o który można by ocenić podwładnego w tym zakresie. Każdą sytuację należy zakwalifikować indywidualnie, uwzględniając wszelkie okoliczności sprawy. Istotne znaczenie ma z pewnością zajmowane stanowisko - innego rodzaju dbałości o dobro pracodawcy będzie się wymagać od dyrektora, a innej od sekretarki.

Lojalność wobec firmy

Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy pracownik powinien powstrzymać się od działań, które mogą pracodawcy przynieść szkodę. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 28 kwietnia 1997 r. (I PKN 118/97). Wskazał, że popieranie przez pracownika szkodzących pracodawcy działań zmierzających do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9418

Wydanie: 9418

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament