Jak zaskoczyć podatnika
Od 2013 roku w ustawach o podatkach dochodowych pojawiają się nowe przepisy, które w mniemaniu ich twórców miały zredukować bariery administracyjne w gospodarce. Po krótkiej analizie wydaje się jednak, że efekt zmian będzie zgoła inny – wszystkim podatnikom przybędzie pracy – pisze doradca podatkowy.
Art. 3 pkt 5) i art. 4 pkt 1) ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 30 listopada 2012 r.) wprowadzają odpowiednio artykuł 24d do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz artykuł 15b do ustawy o podatku od osób prawnych. Oba nowe rozwiązania są do siebie bliźniaczo podobne, dlatego skupię się bardziej na przedstawieniu problemu z punktu widzenia podatnika będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i nieprowadzącego pełnej księgowości.
Nowy art. 24d w ust. 1 znowelizowanej updof wprowadza przepis warunkujący kontynuację uznawania wydatków za koszt uzyskania przychodu w zależności od zapłaty za fakturę. Zgodnie z art. 22 ust. 1 updof kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Podlegają one wpisaniu do podatkowej książki przychodów i rozchodów zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU z 29 sierpnia 2003 r. ze zm.). Wpisane koszty służą do wyliczenia dochodu podatnika, a ich ewentualne wystornowanie stanowiło do tej pory wyjątkową sytuację opisaną w §12 ust. 2 pkt 2) ww. rozporządzenia.
Zmiany oznaczają zwiększenie obciążeń administracyjnych, a nie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta