Jak ustalić moment przekroczenia obrotu w VAT
Osoba rozpoczynająca działalność może korzystać ze zwolnienia z podatku do czasu, gdy kwoty należne z tytułu sprzedaży nie przekroczą u niej określonego limitu. Może mieć jednak problem z określeniem, kiedy to następuje.
Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności, które co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ustawy VAT, jest zwolniony z tego podatku z mocy prawa, jeżeli formalnie z tego zwolnienia nie zrezygnuje (zaznaczając odpowiednią rubrykę w zgłoszeniu rejestracyjnym).
Zwolnienie to jednak obowiązuje do momentu przekroczenia przez podatnika w roku podatkowym kwoty obrotu w wysokości 150 000 zł, w proporcji do okresu prowadzenia w tym roku działalności (wskazana kwota dotyczy prowadzenia działalności przez cały rok podatkowy). Jeżeli podatnik przekroczy kwotę uprawniającą, a faktycznie obligującą do zwolnienia, to zwolnienie traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty. I wtedy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem jej przekroczenia.
Aby prawidłowo ustalić wartość sprzedaży opodatkowanej, czy to za cały poprzedni rok czy też rozpoczętej w trakcie roku, nie należy do niej wliczać kwoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta