Jak podwyższyć kapitał zakładowy
Objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawem, a nie obowiązkiem wspólnika. Nie może być on więc zmuszony do jego realizacji
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należą do spółek kapitałowych (są ich dwa rodzaje) przewidywanych przez polski system prawa (drugą stanowią spółki akcyjne). Podstawą funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej kapitał zakładowy, tzn. kapitał podstawowy spółki, stanowiący równowartość pierwotnych wkładów właścicieli wniesionych przy założeniu spółki.
Zgodnie z art. 154 § 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5 tys. złotych. Ustawodawca dokładnie określił więc minimalną wartość kapitału zakładowego spółki.
Kapitał zakładowy może być jednak w każdym czasie podwyższony. Procedura podwyższania kapitału zakładowego spółki z o.o. uregulowana została w art. 257 i następnych kodeksu spółek handlowych.
Są dwa sposoby
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może się odbyć w dwojaki sposób:
- na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, przewidujących maksymalną wysokość kapitału zakładowego i termin podwyższenia – podwyższenie następuje w drodze zwykłej uchwały wspólników, podjętej na zgromadzeniu bezwzględną większością głosów,
- w drodze zmiany umowy spółki – zmiana umowy spółki wymaga podjęcia, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta