Opcje walutowe w praktyce sądowej
Zanim zapadnie werdykt, sąd musi szczegółowo ustalić warunki, w jakich doszło do zawarcia umowy – pisze radca prawny.
Sąd Najwyższy wydał w ostatnich miesiącach kilka orzeczeń dotyczących opcji walutowych. Mimo to nadal trudno mówić o utrwalonym kierunku orzekania w tzw. sprawach opcyjnych. Po analizie dotychczasowych wyroków nasuwa się jednak ogólna wytyczna: sądy powinny w pierwszej kolejności szczegółowo ustalać warunki zawieranych umów opcji. Przy często znacznej obszerności materiału dowodowego takie ustalenia wymagają dokładnej i czasochłonnej analizy postanowień umów, w tym umów ramowych oraz regulaminów.
Sąd obowiązany jest zinterpretować nie tylko same postanowienia umowy, ale też wziąć pod uwagę, jaki był rzeczywisty zamiar stron i cel umowy. To ostatnie należy ustalać przy uwzględnieniu często wieloletniej współpracy stron i wszelkich okoliczności towarzyszących wykonywaniu zawartej umowy, które mogą np. wskazywać, że dotychczasowe działania podejmowane przez klienta potwierdzają jego świadomość co do poziomu jego odpowiedzialności wobec banku z tytułu zawartych umów wbrew podnoszonym twierdzeniom (np. wyrok Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2012 r., sygn. V CSK 193/11).
W sporach sądowych klienci banków często zarzucają nieważność zawartych umów, co uzasadniają brakiem ustalenia istotnych warunków umów opcji. Nie da się stworzyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta