Wypadek musi mieć związek z pracą
Pracownik nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli do wypadku doszło po zerwaniu przez niego związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi
Aby nieszczęśliwe zdarzenie mogło zostać uznane za wypadek przy pracy, muszą zachodzić warunki określone w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz.1322 ze zm.; dalej ustawa wypadkowa).
Kilka przesłanek
Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ust. 1 tej ustawy. Przyjmuje się, że pracownik uległ takiemu wypadkowi, gdy doszło do nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, tj.:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez niego czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie, gdy zatrudniony pozostawał do dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy.
Przy czym tylko łączne zaistnienie tych przesłanek (nagłość zdarzenia, jego przyczyna zewnętrzna, powstanie urazu oraz związek z pracą) daje podstawę do uznania, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy.
Czas, funkcja i miejsce
W praktyce często sporne jest, czy wypadek, jakiemu uległ pracownik, pozostawał w związku z jego pracą. Brak tego powiązania powoduje natomiast, że zdarzenie nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta