Nie wywołujmy złych duchów
Niemcy tak samo jak Wielka Brytania chcą, aby Europa była bardziej konkurencyjna i bardziej demokratyczna. W wielu kwestiach dążymy do tego samego celu – szef dyplomacji niemieckiej odpowiada Davidowi Cameronowi.
Chcę zacząć pozytywnym akcentem. To prawda, że potrzebujemy większej konkurencyjności. To prawda, że potrzebujemy więcej subsydiarności. To prawda, że Europa musi stać się bardziej demokratyczna i przejrzysta. Prawdą jest także i to, że Europa wciąż nie osiągnęła maksimum swoich możliwości.
Jeśli gospodarka Chin nadal będzie rosła w siłę w takim tempie, że w 12 tygodni będzie wytwarzać tyle, ile gospodarka Grecji, a w 12 miesięcy tyle, ile gospodarka Hiszpanii, to dla całej Europy powinien być to sygnał wzywający do obrania lepszej strategii. Podzielamy brytyjskie pragnienie rozwijania naszego europejskiego rynku wewnętrznego oraz nowego podejścia do rozszerzenia wolnego handlu. Rynek transatlantycki mógłby uwolnić potężne siły, z których wszyscy moglibyśmy czerpać korzyści.
My także chcemy reform. I my także mówimy, że nie chodzi tylko o więcej Europy. Chodzi przede wszystkim o lepszą Europę. Pytanie, jak to osiągnąć. Jesteśmy zatem bardzo ciekawi, co konkretnie zaproponuje Wielka Brytania. Między Londynem i Berlinem istnieją kwestie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta