Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na lekcję słuchania

16 lutego 2013 | Ekonomia | Magdalena Lemańska
Wszystkie działające u nas serwisy streamingowe oferują darmowy dostęp, ale tylko na komputerach  i z określonym limitem czasu słuchania
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Wszystkie działające u nas serwisy streamingowe oferują darmowy dostęp, ale tylko na komputerach i z określonym limitem czasu słuchania

Szturmujące właśnie Polskę serwisy udostępniające muzykę w sieci odniosą rynkowy sukces, jeżeli uda im się zmienić nasze przyzwyczajenia.

Jeszcze rok temu na polskim rynku nie było ani jednego  znanego serwisu streamingującego muzykę w Internecie, czyli takiego, w którym można jej słuchać bez konieczności kupowania plików. W dodatku Eurozet zamknął swój projekt Niagaro.

– Nasze społeczeństwo nadal nie widzi niczego złego w bezprawnym kopiowaniu plików MP3, które są ogólnie dostępne w sieci. Dopóki takie podejście się nie zmieni, trudno będzie zmonetyzować działalność serwisów pokroju Niagaro – tłumaczyła wtedy „Rz" powody zamknięcia Niagaro.pl Marta Czartoryska-Żak, dyrektor działu online Grupy Eurozet.

Młodzi bez „plastiku"

Międzynarodowi gracze postanowili jednak spróbować swoich sił w Polsce i w ciągu roku ruszyły tu Deezer (na  świecie korzysta z niego 26 mln osób, z czego 3 mln odpłatnie), WiMP (350 tys. płacących użytkowników) oraz Spotify (20 mln słuchaczy, z czego 5 mln płaci za dostęp). W międzyczasie z rodzimym serwisem – Muzo.pl – ruszył Cyfrowy Polsat.

– Z ideą streamingu audio czy z możliwością kupowania plików muzycznych, zaznajomionych jest co najmniej kilka milionów internautów w Polsce. Coraz więcej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9464

Wydanie: 9464

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament