Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędy w świadectwie pracy do sprostowania

20 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Po rozstaniu trzeba dokładnie czytać dokumenty

Szef powinien zmienić treść dokumentu potwierdzającego zatrudnienie, gdy zawiera on informacje niezgodne z rzeczywistością.

Gdy w świadectwie zostały zamieszczone informacje nieprawdziwe lub niepełne, pracownikowi wolno domagać się jego sprostowania. Podwładny nie może ponosić negatywnych skutków tego, że szef nie wykona swoich obowiązków w zakresie prowadzenia dokumentacji pracowniczej.

Nie bez znaczenia jest też funkcja informacyjna świadectwa pracy – dokument ten dość często okazuje się przyszłemu pracodawcy. Zatem jego treść musi zawierać fakty.

Jakie dane

W świadectwie należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy. Zamieszcza się w nim także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.

Ponadto w świadectwie podaje się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w dokumencie tym szef...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9467

Wydanie: 9467

Spis treści
Zamów abonament