Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konieczna jest indywidualna ocena

20 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Witold Sławiński

Zasady prawa unijnego w zakresie zamówień publicznych w żadnym wypadku nie uzasadniają nałożenia na instytucje zamawiające obowiązkowego wykluczenia wykonawcy z przetargu

Według wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 13 grudnia 2012 r. (C-465/11) przepisu art. 24 ust. 1 pkt 1a p ustawy Prawo zamówień publicznych w obecnym brzmieniu nie da się pogodzić z prawem Unii Europejskiej, a konkretnie z art. 45 ust. 2 akapit pierwszy lit. d) dyrektywy klasycznej 2004/18/WE. Oznacza to, że polski ustawodawca nie może dowolnie konstruować przepisów określających podstawy i zasady wykluczenia wykonawców z postępowań przetargowych.

Jednocześnie Trybunał przyznał Krajowej Izbie Odwoławczej status sądu w rozumieniu art. 267 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) i nie zgodził się na ograniczenie skutków temporalnych wyroku, o co wnosili pełnomocnicy polskiego rządu.

O ile sama sentencja wyroku TSUE raczej nie stanowi niespodzianki, gdyż art. 24 ust. 1 pkt 1a p.z.p. już od momentu wejścia w życie budził poważne zastrzeżenia odnośnie do zgodności z przepisami dyrektywy klasycznej, o tyle konsekwencje orzeczenia mogą zaskoczyć wszystkich uczestni- ków procedury przetargowej, włącznie z samym ustawodawcą.

Poważne wykroczenie zawodowe

Opowiadając na pytania prejudycjalne KIO Trybunał wskazał, że samo pojęcie „poważnego wykroczenia zawodowego" może zostać doprecyzowane w porządku krajowym, ale tylko i wyłącznie z poszanowaniem prawa UE.

Dokonując wykładni art. 45 ust. 2 akapit pierwszy lit. d)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9467

Wydanie: 9467

Spis treści
Zamów abonament