Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Własny biznes nie przeszkadza w pobieraniu świadczenia

20 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko
źródło: Rzeczpospolita

Aktywny emeryt lub rencista nie zawsze straci należne mu pieniądze, gdy dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. Pełne świadczenie dostanie, jeśli jako podstawę wymiaru składek zadeklaruje 60 proc. wynagrodzenia

 

W myśl art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna) prawo do emerytury lub renty zawiesza się lub świadczenia te zmniejsza w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, tj. zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności oraz z tytułu służby wymienionej w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy emerytalnej.

Przepis ten stanowi, że dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność, za przychód powodujący zawieszenie prawa do emerytury lub renty lub zmniejszenie ich wysokości, przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus).

Jej art. 18 ust. 8 określa, że podstawę wymiaru składek społecznych z biznesu stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą muszą zatem poinformować ZUS o wysokości podstawy wymiaru ich składek.

Dwa przypadki

W praktyce mogą pojawić się dwa przypadki. Pierwszy z nich ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9467

Wydanie: 9467

Spis treści
Zamów abonament