Czy leasing finansowy przegrywa z kredytem
Przepisy mówiące o konieczności korekty kosztów przy braku zapłaty w określonym terminie stosuje się do zakupu lub wytworzenia środków trwałych. W przypadku umowy, która nie przenosi własności, nie mamy jednak do czynienia z nabyciem
- W związku z planowanym rozszerzeniem zakresu prowadzonej działalności produkcyjnej spółka zamierza wykorzystywać nowe maszyny i urządzenia. Zastanawiamy się nad ich zakupem albo – chętniej – nad wzięciem ich w leasing. Nasze wątpliwości budzi jednak kwestia obowiązujących od niedawna przepisów dotyczących leasingu finansowego.
Pojawiły się ostatnio głosy, że w wyniku wprowadzenia od 1 stycznia br. zmian do ustawy o CIT, leasing finansowy stał się mniej opłacalny niż kredyt. Ponoć zgodnie z nowym art. 15b ust. 6 i 7 tej ustawy, używając środków trwałych na podstawie umowy leasingu finansowego, podatnik nie jest uprawniony, aby zaliczyć odpisy amortyzacyjne od takich środków trwałych w całości do kosztów uzyskania przychodów. Czy rzeczywiście tak jest? – pyta czytelnik.
Rzeczywiście, pojawiły się ostatnio (także na łamach „Rzeczpospolitej") tezy, jakoby w wyniku wprowadzenia od 1 stycznia tego roku zmian do ustaw o podatkach dochodowych na mocy tzw. ustawy deregulacyjnej z 16 listopada 2012 r., leasing finansowy stał się mniej opłacalny niż kredyt.
Za podstawę takich tez powołuje się nowy art. 15b ust. 6 i 7 ustawy o CIT, na podstawie którego, rzekomo, używając środków trwałych na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta