Obowiązek powstaje tylko raz
Jeżeli klient uregulował deweloperowi 100 proc. ceny mieszkania w latach 1998-1999, a dopiero teraz zostanie zawarta umowa sprzedaży, to nie musi dopłacać podatku od towarów i usług, mimo że w tym czasie wzrosła jego stawka
- W latach 1998–1999 kupiłem od dewelopera mieszkanie w Warszawie, tzn. w tym okresie wpłaciłem 100 proc. ceny, odebrałem lokal i zamieszkałem w nim. Niedawno okazało się jednak, że do dnia dzisiejszego nie została wyodrębniona własność lokalu i formalnie własność lokalu nie została na mnie przeniesiona. Wraz z deweloperem zgadzam się, że trzeba dopełnić tej formalności niezwłocznie i bez jakichkolwiek dodatkowych płatności (100 proc. ceny już wcześniej zapłaciłem), ale powstaje pytanie o podatek od towarów i usług. Wtedy obowiązywała stawka 0 proc., a teraz 8 proc. Czy dokonanie sprzedaży lokalu teraz nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w VAT? – pyta czytelnik.
W pierwszej kolejności ustalenia wymaga stan prawny na czas wpłaty przez nabywcę 100 proc. ceny lokalu. Miało to miejsce w latach 1998–1999.
Stary stan prawny
Zdarzenie opisane w pytaniu nastąpiło w czasie, który pokrywa się z czasem obowiązywania rozporządzenia ministra finansów z 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 156, poz. 1024 ze zm.; dalej: rozporządzenie). Zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 5 tego rozporządzenia, stawkę podatku w wysokości zero proc. stosowało się do sprzedaży lokali mieszkalnych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta