Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakich klauzul unikać w regulaminach imprez masowych

20 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Mateusz Dróżdż
Mateusz Dróżdż prawnik, wykładowca  Uczelni Łazarskiego
źródło: Rzeczpospolita
Mateusz Dróżdż prawnik, wykładowca Uczelni Łazarskiego

Z chwilą sprzedaży biletu albo wydania innego dokumentu umożliwiającego wejście na imprezę masową jej uczestnik zawiera z organizatorem umowę o uczestnictwo w niej. Treść tego kontraktu zbliżona jest do umowy o dzieło

Taka umowa umożliwia widzowi uczestnictwo w określonej imprezie masowej zorganizowanej przez dany podmiot. Zapewnia też bezpieczeństwo jej uczestnikom w szczególności przy uwzględnieniu rygorów zawartych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

Kto jest kim

Omawiana umowa jest najczęściej zawierana pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem. Nie wchodząc w zasadniczy spór na temat definicji konsumenta, należy wskazać, że zgodnie z art. 221 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) jest nim osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Przedsiębiorcą zaś jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz ustawowa osoba prawna z art. 331 k.c., prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową (431 k.c.).

Zasady sprzedaży

W praktyce znaczna część organizatorów imprez masowych to przedsiębiorcy. Część z nich prowadzi działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego, inni zaś wybierają tzw. ewidencjonowaną działalność gospodarczą. Są to więc bardzo często osoby działające tylko na określonych rynkach lokalnych, ale także podmioty o międzynarodowym zasięgu funkcjonowania. Taki status podmiotu łączy ze sobą szereg obowiązków prawnych (uregulowanych np. w Kodeksie cywilnym), które dotyczą przykładowo procesu zawierania umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9467

Wydanie: 9467

Spis treści
Zamów abonament