Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko adwokat pomoże w procesie

20 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Piotr Rola

Ze zjawiającym się na kontrolę inspektorem pracy pracodawca spotka się niekiedy ponownie w sądzie. Ten urzędnik może bowiem bronić naruszonych praw pracowników

Pracodawcy, którzy łamią prawo, często liczą na to, że stres, długotrwałe oczekiwanie na wyrok czy koszty procesu powstrzymają zatrudnionego przed pójściem do sądu. Ufają też, że samodzielne występowanie ekspracownika przed składem orzekającym skończy się dla niego porażką.

Przepisy pozwalają jednak pracownikowi skorzystać z pomocy pełnomocnika (art. 86 kodeksu postępowania cywilnego). Może nim być ustanowiony z urzędu lub z wyboru radca prawny czy adwokat (art. 87 k.p.c.).

Pomoc profesjonalisty to czasami spory wydatek, reprezentowanie zaś pracownika z urzędu nie zawsze musi kojarzyć się z zażartą walką o jego dobro. Ale w procesie przed sądem pracy pełnomocnikiem zatrudnionego może być też inspektor pracy (art. 465 § 1 k.p.c.). Zgodnie z ustawą z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 404 ze zm., dalej ustawa) jest to organ powołany do nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zalety wyboru

Inspektorzy mają prawo m.in. przeprowadzać bez uprzedzenia kontrole przestrzegania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9467

Wydanie: 9467

Spis treści
Zamów abonament