Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy pracownik uzyskuje przychód z ftirmowego kursu

09 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Aleksandra Kasińska

Zwolnione z PIT są tylko takie szkolenia, które mieszczą się w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych w rozumieniu kodeksu pracy. Będzie to zatem uzupełnianie wiedzy oraz umiejętności przydatnych w wykonywaniu obowiązków

Dominika Dragan-Berestecka Aleksandra Kasińska

Wiele firm zauważa, że skuteczna konkurencja nie jest możliwa bez kompetentnych pracowników dysponujących odpowiednimi kwalifikacjami. Dlatego też pracodawcy coraz częściej dbają bezpośrednio o rozwój pracowników, finansując im różne kursy, szkolenia, a nawet studia, których zakres powiązany jest z wykonywanymi przez pracownika obowiązkami.

Kto na tym korzysta

Sfinansowanie przez pracodawcę jednej z form kształcenia niewątpliwie przyczynia się do rozwoju samego pracownika i w tym zakresie można uznać, że sam pracownik uzyskuje z tego tytułu przychód. Wydaje się jednak, że głównym beneficjentem jest w takim przypadku pracodawca, dla którego pracuje lepiej wykwalifikowany pracownik. Kiedy zatem pracownik będzie obowiązany zapłacić podatek od sfinansowanego przez pracodawcę szkolenia czy kursu, a kiedy taki obowiązek nie będzie na nim ciążyć?

Wśród szkoleń organizowanych dla pracowników można wyróżnić m.in. szkolenia związane z uzyskaniem konkretnych uprawnień, poszerzeniem wiedzy w danej dziedzinie czy nauką języka obcego, które w zamyśle mają podnieść kompetencje pracownika wykorzystywane w pracy. Zdarza się również, że pracodawca finansuje pracownikowi szkolenia czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9507

Wydanie: 9507

Spis treści
Zamów abonament