Kiedy pracownik uzyskuje przychód z ftirmowego kursu
Zwolnione z PIT są tylko takie szkolenia, które mieszczą się w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych w rozumieniu kodeksu pracy. Będzie to zatem uzupełnianie wiedzy oraz umiejętności przydatnych w wykonywaniu obowiązków
Dominika Dragan-Berestecka Aleksandra Kasińska
Wiele firm zauważa, że skuteczna konkurencja nie jest możliwa bez kompetentnych pracowników dysponujących odpowiednimi kwalifikacjami. Dlatego też pracodawcy coraz częściej dbają bezpośrednio o rozwój pracowników, finansując im różne kursy, szkolenia, a nawet studia, których zakres powiązany jest z wykonywanymi przez pracownika obowiązkami.
Kto na tym korzysta
Sfinansowanie przez pracodawcę jednej z form kształcenia niewątpliwie przyczynia się do rozwoju samego pracownika i w tym zakresie można uznać, że sam pracownik uzyskuje z tego tytułu przychód. Wydaje się jednak, że głównym beneficjentem jest w takim przypadku pracodawca, dla którego pracuje lepiej wykwalifikowany pracownik. Kiedy zatem pracownik będzie obowiązany zapłacić podatek od sfinansowanego przez pracodawcę szkolenia czy kursu, a kiedy taki obowiązek nie będzie na nim ciążyć?
Wśród szkoleń organizowanych dla pracowników można wyróżnić m.in. szkolenia związane z uzyskaniem konkretnych uprawnień, poszerzeniem wiedzy w danej dziedzinie czy nauką języka obcego, które w zamyśle mają podnieść kompetencje pracownika wykorzystywane w pracy. Zdarza się również, że pracodawca finansuje pracownikowi szkolenia czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta