Przejęcie firmy, ale nie składki
Przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę, procent daniny wypadkowej należy ustalić na nowo. Nie przechodzi on w ramach sukcesji na nowy podmiot – twierdzi ZUS.
- W drodze aportu przedsiębiorstwo zostało wniesione do spółki. Z punktu widzenia prawa pracy doszło do przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę. Zmiana organizacyjno-prawna przedsiębiorstwa nie spowodowała ani zmiany poziomu zatrudnienia osób ubezpieczonych, ani rodzaju prowadzonej działalności mającej wpływ na poziom występowania zagrożeń i skutków wypadkowych.
Czy składkę na ubezpieczenie wypadkowe będziemy płacić według stopy procentowej, która obowiązywała poprzednika prawnego? Czy spółka zachowuje prawo do ustalenia składki procentowej na następny okres w oparciu o składane informacje ZUS IWA przez podmiot wniesiony w formie aportu? – pyta czytelnik.
Nie
Na takim stanowisku stoi ZUS.
Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się odrębnie dla poszczególnych płatników składek. Każdy z nich musi uiszczać tę opłatę w konkretnej, przypisanej mu wysokości przez cały rok składkowy albo do zakończenia pełnienia funkcji płatnika. Stopa procentowa tej składki zależy od takich czynników, jak: rodzaj działalności danego płatnika, liczba zgłaszanych ubezpieczonych, a w przypadku płatników, którym stopę tę wylicza ZUS – także od wskaźnika korygującego.
Bez sukcesji
Ustawa z 30...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta