Tęczowe szeregi
Do debaty publicznej udało się przemycić sugestię, która żyć będzie własnym życiem i tkwić nieprzerwanie, jak harpun, w znienawidzonym, biało-czerwonym ciele bestii – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”.
Wywiad dr Elżbiety Janickiej z Instytutu Slawistyki PAN dla Polskiej Agencji Prasowej, nagłośniony w „Gazecie Wyborczej", okazał się prawdziwym sukcesem medialnym. Tezy, sformułowane już po części na łamach wydanej przed dwoma laty przez Krytykę Polityczną „Festung Warschau", nareszcie miały szanse na prawdziwie publiczny rezonans. Sugestia homoseksualnej więzi „Zośki" i „Rudego" plus oskarżenie „Pomarańczarni" (szczepu harcerskiego, z którego wywodzili się bohaterowie „Kamieni na szaniec") o kultywowanie postaw antysemickich, które się pojawiło, jak można przypuszczać, na medialną zanętę.
Niepokojąco atrakcyjne
Końcowe konkluzje badaczki są poważne: „Etos Polski Walczącej i historia Polskiego Państwa Podziemnego wymagają przemyślenia nie tylko z punktu widzenia mniejszości, lecz także z perspektywy cywilnej – w tym praw jednostki, praw dziecka oraz praw kobiet". Rozmowa miała być, jak można się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta