Unia słabnie, Rosja rośnie w siłę
Biorąc pod uwagę znaczące środki nacisku, jakie Kreml ma w Mołdawii, Gruzji czy na Ukrainie, Rosja zdecydowanie zyskuje na politycznym i ekonomicznym znaczeniu – zauważają eksperci amerykańskiego think tanku Stratfor.
Transformacja, która obecnie zachodzi w Unii Europejskiej, nie tylko stawia pod znakiem zapytania przyszłość Wspólnoty, ale również każe przedefiniować pojęcie ryzyka krajowego. Kwestia warunków, jakimi Bruksela obwarowała pomoc dla Cypru, otworzyła dyskusję o tym, ile kontroli rząd danego kraju powinien mieć nad swoim sektorem finansowym i, w ostatecznym rozrachunku, nad oszczędnościami swoich obywateli.
A co z amerykańskimi pieniędzmi?
Od czasu Wielkiego Kryzysu w latach dwudziestych XX wieku przekonanie, że depozyty bankowe są bezpieczne, stanowiło fundament systemu bankowego. Żądanie Brukseli, by to deponenci cypryjskich banków zapłacili za ratowanie tych instytucji, łamie społeczny kontrakt, który obowiązuje w Europie od tamtego czasu. Główny argument jest taki, że tymi deponentami nie są obywatele Cypru, ale rosyjscy biznesmeni podejrzanego autoramentu – i że ta konfiskata nie jest wymierzona w zwykłych obywateli. A jednak zwykli obywatele też boleśnie odczują jej konsekwencje.
Na wzrost ryzyka politycznego w UE nakłada się pogłębiająca nieufność wobec tradycyjnych elit
Co więcej, Unia Europejska po raz pierwszy wyszła z oficjalną inicjatywą polityczną, która dodaje nowe elementy i pytania dla firm przy okazji analizy stabilności makroekonomicznej danego kraju. W istocie przekłada się to na dodanie nowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta